Connector UAV Cable Assembly Lvds Edp Cable Assembly DF36-25P-0.4SD Micro Coaxial Cable
Shenzhen Sino-Media Technology Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Model Number : DF36-25P-0.4SD
Certification : UL ,ISO13485 , ISO9001.2005 , ISO14001
Place of Origin : China
MOQ : Negotiable
Price : Contact our sales
Payment Terms : T/T, PayPal
Supply Ability : 15,000pcs/week
Delivery Time : 2-10 days for samples,3-4 weeks for massive
Packaging Details : PE inner, carton outer
Product name : DF36-30P-0.4SD LCD Micro Coax lvds edp Cable Assembly
Contact pitch : 0.4 mm pitch
Connector : DF36-30P-0.4SD
Item : 30PIN
Service : Design
Length : customize
Cable specifications : #44
Express : DHL FEDEX UPS TNT
Contact Now
Connector UAV cable assembly Lvds Edp Cable Assembly
DF36-25P-0.4SD Micro coaxial cable
DF36 25pin 0.3SD data sheet:
Item Specification Conditions
1. Insulation Resistance 50MΩ min 100V DC
2. Withstanding Voltage No flashover or insulation breakdown 100V AC / 1 minute
3. Contact Resistance Signal: 80mΩ max, Ground: 80mΩ max 100mA (DC or 1,000Hz)
4. Vibration No electrical discontinuity of 1us or longer Frequency: 10 to 55Hz, single amplitude of 0.75mm, 10 cycles in each of the 3 axial directions
5. Humidity Contact resistance (Change from initial value) 50mΩ max.
Insulation resistance : 25M? min.
No damage, cracks or parts dislocation.
96 hours at 40 ± 2°C, humidity of 90-95%
6. Temperature Cycle Contact resistance (Change from initial value) 50m max.
7. Durability Contact resistance change: 50mΩ max 30 cycles
0.4 mm pin pitch, 1.5 mm assembly height, board-to-fine wire coaxial connector
DF36 25pin 0.3SD kable Wiring:Connector UAV Cable Assembly Lvds Edp Cable Assembly DF36-25P-0.4SD Micro Coaxial Cable